Zgodnie z podejściem psychodietetycznym, w pracy z osobami zmagającymi się z nadmierną masą ciała i szkodliwymi nawykami żywieniowymi, w szczególności z takimi, które ewidentnie nie potrafią poradzić sobie z problemem, powinno się uwzględniać także czynniki psychologiczne. Dopiero takie działanie, zarówno na poziomie diety, jak i funkcjonowania psychologicznego danej osoby, daje najlepsze efekty i trwałą zmianę.

 

 

 

Jak pracuje psychodietetyk?

 

 

Nie ma jednej wspólnej metody pracy. Każdy specjalista pracuje inaczej. Podobnie jak nauczyciel w szkole, każdy tłumaczy i prowadzi zajęcia nieco inaczej, w swój osobisty sposób. Co więcej, z każdym podopiecznym pracuje się inaczej, bo każdy jest inny, ma inne problemy, inne doświadczenia, inny poziom emocji itd...

 

 

 

Jak my pracujemy?

 

 

 

Dowiedz się więcej

Wróć do strony głównej

Skąd czerpiemy?

 

 

 

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia w Polsce 64%mężczyzn i 49%kobiet zmaga się z nadwagą. W skali światowej jest to 1,9 miliarda osób, co stanowi około 40% populacji. Niestety prognozy na najbliższe lata są pesymistyczne, gdyż według WHO te liczby będą wzrastać. Jednocześnie oprócz tych negatywnych danych możemy obserwować bardzo pozytywne tendencje. Stale poszukiwane są nowe metody walki z otyłością, opracowywane są nowe trendy dietetyczne, wzrasta świadomość konieczności zdrowego trybu życia, gdzie na pierwszy plan wysuwa się zdrowe odżywianie i aktywność fizyczna.

 

Niestety "diety cud" tak szybko jak się pojawiają i zyskują zwolenników, tak szybko też znikają, bo okazuje się, że wspomniane diety są krótkotrwałe, dokonują niebezpiecznych spustoszeń w organizmie, bądź w efekcie ich stosowania prowadzą do tego, co potocznie w końcowym etapie nazywamy efektem jojo. Do tego dochodzą czysto ludzkie problemy osób walczących z nadwagą, stosujących diety, aktywność fizyczną i inne zalecenia, które u sporej części odchudzających się - kończą się fiaskiem. Dlaczego?

Bo są osoby którym trudno jest wytrwać w postanowieniach. Bo są tacy, którzy nie potrafią przezwyciężyć podjadania między posiłkami, wyzwolić się z nałogu nadmiernego jedzenia słodyczy, chipsów, fast-foodów. Bo jest cała masa osób niecierpliwych, którzy nie potrafią czekać na efekty. Można by tu wymieniać i wymieniać.

Z pomocą takim osobom przychodzi psychodietetyka. Jest stosunkowo młodą dziedziną, która powstała w odpowiedzi na problemy osób dążących do szczupłej sylwetki. Definicja psychodietetyki według Instytutu Psychodietetyki we Wrocławiu jest następująca:

„Psychodietetyka to dziedzina łącząca wiedzę medyczną dotyczącą diet i zdrowia z wiedzą psychologiczną. W takim podejściu praca z klientem polega nie tylko na sformułowaniu najlepszych zaleceń dotyczących diety i aktywności fizycznej, ale także na pomocy we wdrażaniu zaleconych zmian w życie. W psychodietetyce więc, nie tylko doradzamy osobom, jakich zmian dokonać aby schudnąć, ale również odpowiadamy na pytanie, w jaki sposób to zrobić."

Nasz gabinet:

 

Ul. Hoża 5

00-528 Warszawa

Nasz klub fitness:

 

CityFit Rondo ONZ

Spektrum Tower ul. Twarda 18